Polska Liga Husarska 2020 rusza !
Super widomość – mimo zarazy Polska Liga Husarska jednak rusza. Czekaliśmy na ostateczne potwierdzenia przez 9 organizatorów (Nowy Wiśnicz, Ogrodzieniec, Gostynin – tam jeszcze może coś myślą). Ostatecznie Turnieje odbędą się w czterech miastach.
II edycja więc część już wie o co chodzi ale są nowi więc zapowiada się ciekawie. Pasjonaci husarii będą mogli zobaczyć na własne oczy i z bliska poczuć potęgę husarii. Liga Husarska ruszy na Zamku w Golubiu Dobrzyniu, potem duże wydarzenie Vivat Vasa na Zamku w Gniewie gdzie odbędzie się kultowa bitwa, przejazd terenowy husarii tzw. komunik a wszystko zwieńczy Turniej husarski. Kolejny turniej odbędzie się w Białymstoku gdzie również odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Hodowem.
Zwieńczeniem cyklu będzie kolejny Turniej o Pierścień Lwa Lechistanu a w kolejnym dniu Wielki Finał na Zamku w Pułtusku, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i używającego broni typowej dla Husarii.
Ideą powstania Ligii jest chęć popularyzowania tradycji polskiej jazdy rycerskiej a przede wszystkim wyjątkowej roli Husarii w dziejach Rzeczpospolitej. Ma ona na celu integrację środowiska husarskiego oraz wszystkich zainteresowanych husarią, angażowanie środowiska jeździeckiego w tradycyjne i użytkowe wykorzystywanie konia, a także promowanie polskiej szkoły jazdy.
NABÓR –jeśli jeszcze ktoś chce powalczyć, niech zgłasza się do Ligi – zapraszamy wszystkich, przekazujcie info też innym. Ze względu na wyjątkową sytuację termin jest do 5 lipca.
TURNIEJE - do tej daty jest możliwość zgłoszenia organizacji Turnieju do PLH.
Pytania i zgłoszenia proszę zgłaszać do mnie lub pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Powstała Polska Liga Husarska
W dniu 21 marca 2019 r. odbyło się pierwszy raz spotkanie w tak szerokim, reprezentatywnym składzie aż 13 grup husarskich, którego efektem jest podpisanie Deklaracji o utworzeniu Polskiej Ligii Husarskiej. Koordynacją tym wyjątkowym i prestiżowym projektem zajmie się białostocka fundacja, patronująca Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.
Powstanie Ligii jest efektem wielu lat starań o zintegrowanie środowiska husarskiego początkowo wokół Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, który już od 9 lat rokrocznie odbywa się w Białymstoku
i Pułtusku. W ramach tego wydarzenia prezentowana jest rekonstrukcja bitwy z udziałem wojsk husarskich. W Pułtusku odbywały się od 5 lat nieformalne Mistrzostwa Polski Husarii, gdzie Fundacja Obowiązek Polski konsekwentnie zapraszała husarzy z całej Polski. Starania FOP i Podlaskiej Chorągwi Husarskiej stały się zasadniczym przyczynkiem do powstania Polskiej Ligii Husarii.
Ideą powstania Ligii jest chęć popularyzowania tradycji polskiej jazdy rycerskiej a przede wszystkim wyjątkowej roli Husarii w dziejach Rzeczpospolitej. Ma ona na celu integrację środowiska husarskiego oraz wszystkich zainteresowanych husarią, angażowanie środowiska jeździeckiego w tradycyjne
i użytkowe wykorzystywanie konia, a także promowanie polskiej szkoły jazdy.
Przedstawiono założenia programowe Ligii i plan turniejów husarskich na 2019 rok, zakładający zorganizowanie 5-6 Turniejów. Pierwszy Turniej odbędzie się 2 maja na zamku w Golubiu Dobrzyniu. Kolejne w Gniewie, Warszawie. Białystok będzie gościł elitę husarii 1 września w trakcie kolejnego Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Zwieńczeniem cyklu będzie wielki finał na Zamku w Pułtusku (14 września), który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i używającego broni typowej dla Husarii.
Przewodniczącym PLH został Dariusz Wasilewski, rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej i prezes Fundacji Obowiązek Polski, która będzie zapewniała obsługę organizacyjną Ligii.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.obowiazekpolski.pl w zakładce Polska Liga Husarii.
Kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.