baner_8_dzien_tradycji

ZAPRASZAMY NA WIDOWISKO"HUSARIA KONTRA KOZACY"!

Wasilów k. Białegostoku 23.09.2018r.

KLIKNIJ - Zobacz program wydarzenia !!!

 

V Dzień Tradycji Rzeczypospolitej na Za...

Już po raz piąty Dom Polonii oraz Fundacja Obowiązek Polski stworzyli niesamowite Wydarzenie. Malowniczy, z magiczną atmosferą Zamek w Pułtusku przekazywał gościom i uczestnikom to co najpiękniejsze w naszej historii. 1 września w sobotę gdy ostre słońce już kończyło dzień, gdy husaria pod wodzą hetmana Czarnieckiego stoczyła zwycięską bitwę z wojskami szwedzkimi o wyspę Alsen.

czytaj dalej

Najlepszy husarz w Polsce z Białegostok...

2 września odbył się TURNIEJ HUSARSKI „O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III” na Zamek w Pułtusku. Okazało się, że po zaciętym i wręcz dramatycznym turnieju, najlepszym husarzem został  husarz z Białegostoku - Emil Mościcki.
Już po raz piąty w Pułtusku odbył się Ogólnopolski Turniej Husarski, czyli po „świecku” pisząc Mistrzostwa Polski Husarii. W zawodach startują husarze, którzy w sposób czynny praktykują rzemiosło wojenne i którzy mają odwagę stanąć w szrankach.

czytaj dalej

Węgrowska Parada Kawalerii...

Koni było mnóstwo, może nie jak kropel deszczu ... ale bardzo ciekawa inicjatywa pani Marszałek Maria Koc, która widocznie i konie i polską kawalerię umiłowała.
Przykład jak pozytywnie i ciekawie pokazać naszą historię. Węgrów stał się stolicą polskiej kawalerii.

 

 

czytaj dalej

WIELKA PARADA NIEPODLEGŁOŚCI...

Podlaska Chorągiew Husarska dostąpiła zaszczytu i wzięła udział 15 sierpnia w Wielkiej Paradzie Niepodległości, związanej ze Świętem Wojska Polskiego. Ulicami Warszawy przemaszerowało ponad 1900 żołnierzy i rekonstruktorów. Na ulicach można było zobaczyć prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, na niebie - około 100 samolotów
i śmigłowców.

Zdjęcia i pozostała część artykułu w dalszej części ...

czytaj dalej

HOŁD CARÓW SZUJSKICH w Gostyninie ...

Już po raz trzeci Podlaska Husaria uczestniczyła w ciekawym programie związanym z ukazaniem hołdu carów Szujskich, który miał miejsce za czasów panowania króla Zygmunta III Wazy w Warszawie i w Gostyninie.
W rolę hetmana St Żółkiewskiego wcielił się i to bardzo ekspresyjnie nasz towarzysz husarski Radosław Jędrzejczak a Dariusz Wasilewski był husarzem, który konno wpadł na zamek z zapowiedzią przyjazdu do starostwa w Gostyninie niesamowitych jeńców.
Dzięki inicjatywie Miejskiego Centrum Kultury powstała bogata inscenizacja angażująca aktorów, którzy pięknie opowiedzieli intrygującą historię. Warto podkreślić, że byli nimi sami mieszkańcy miasta. Wspierała ich Podlaska Chorągiew Husarska wspieraną przez kolegów z Chorągwi Kujawskiej.