szabla-FACEBOOK

Zaproszenie na briefing prasowy – POLS...

Zapraszamy na briefing przedstawiający wyjątkową inicjatywę powołania Polskiej Ligii Husarskiej.
Odbędzie się cykl Ogólnopolskich Turniejów Husarskich z wielkim finałem w Pułtusku, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno, w pełnej zbroi i zażywającego broni typowej dla Husarii.
Będzie to okazja do podnoszenia umiejętności jeździeckich, wiedzy a także integracji wszystkich co miłują husarię.

czytaj dalej

TWARZĄ W TWARZ Z HUSARZEM –HISTORYKIE...

dr Radosław SIKORA w BIAŁYMSTOKU
Zapraszamy na zorganizowane przez Fundację Obowiązek Polski, w partnerstwie z Książnicą Podlaską spotkanie z dr Radosławem Sikorą, promujące Jego najnowszą książkę (Wydawnictwo Znak Horyzonty), oczywiście o husarii ...
14 lutego, godz. 17, sala Książnicy Podlaskiej, ul. M Skłodowskiej

 

 

 

 

czytaj dalej

BAL HUSARSKI w Tykocinie ...

Już piąty Bal Husarski który odbył się 9 lutego 2019 r za nami. Jak zwykle gościnne i klimatyczne mury Alumnatu w Tykocinie wprowadziły gości w czasy świetności Rzeczypospolitej. Sala zapełniła się ludźmi, którzy wraz z husarzami zechcieli wczuć się w atmosferę sarmackiej Polski.

czytaj dalej

HUSARIA DUMA POLSKIEGO ORĘŻA...

dr Radosław Sikora w Białymstoku

CAŁA WIEDZA O HUSARII !

Fundacja Obowiązek Polski, wraz z Książnicą Podlaską zaprasza na spotkanie z dr Radosławem Sikorą, promujące książkę „Husaria duma polskiego oręża” (Wydawnictwo Znak Horyzonty)14 lutego, g. 17, sala Książnicy Podlaskiej, ul. M Skłodowskiej 14 a, Białystok


- husarz nie był żołnierzem, ale rycerzem
- walczył nie dla żołdu ale dla Idei
- dlaczego były używane skrzydła?
- moda husarska ...
o tych kwestiach między innymi opowie dr Sikora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MŁODZIEŻ O SUWERENNOŚCI JAKO WOLNOŚC...

Rok 100 leci odzyskania niepodległości zobowiązuje, stąd 7 Konkurs wiedzy patriotycznej o Romanie Dmowskim postawił ambitne zadanie napisania eseju nt  SUWERENNOŚĆ TO WOLNOŚĆ SAMODECYDOWANIA. Młodzież ze szkół średnich, a także podstawówek miała za zadanie odnieść się do myśli Pana Romana "Miarą słuszności, moralności naszych czynów nie może być dla nas opinia obcych, ale nasz własny zmysł moralny i nasz zdrowy instynkt narodowy, poczucie własnych potrzeb i własnych zadań dziejowych"

czytaj dalej