IX-konkurs-dmowski-facebook-wydarzenie

IX KONKURS WIEDZY PATRIOTYCZNEJ O ROMANIE DMOWSKIM

Esej ntODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NARÓD

„Obowiązki względem ojczyzny, to nie tylko obowiązki względem Polaków dzisiejszych, ale także względem pokoleń minionych i tych co po nas przyjdą.” (Myśli nowoczesnego Polaka)

Dokonaj interpretacji.

 

 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich z całej Polski. Ma promować patriotyzm wśród młodzieży, popularyzować historię Polski, a w szczególności przypominać wielki dorobek intelektualny, jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu i pisarza ideowych – Romana Dmowskiego. Polega on na napisaniu eseju na podany temat. Wskazana kwestia niesie za sobą głęboką myśl podkreślającą ciągłość wspólnoty narodowej a przez to szczególną odpowiedzialność za jej funkcjonowanie i rozwój.


Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Własnoręcznie podpisane prace prosimy wysyłać do 07 stycznia 2021 r., pocztą na adres: Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok, lub elektronicznie w formacie pdf na adres mailowy: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Zgłaszający się otrzymają:

- Regulamin Konkursu

- Kartę zgłoszenia

- dla chętnych spis literatury pomocnej w pisaniu pracy.

 

Nagrody:

Laureaci otrzymają prestiżowe nagrody, m. in. laptopy, smartfony, tablety, książki i wiele innych atrakcyjnych upominków. 

Nauczyciele oraz szkoły najbardziej aktywne również zostaną wyróżnione i nagrodzone.

Wszyscy zostaną zaproszeni na uroczystą i prestiżową Galę.

Organizatorzy:

Fundacja Obowiązek Polski wraz z

Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego

 

Patronat nad konkursem objęliJE Abp ks. Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Podlaski, Podlaski Kurator Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej 

Materiały do pobrania:

 

 

czytaj dalej

BANDERIA WIKTORII WIEDEŃSKIEJ – powrót założyciela Białegostoku Stefana M Branickiego

 

 

18.10.2020 r ulicami Białegostoku przeszła uroczysta Banderia Wiktorii Wiedeńskiej mająca na celu uczczenie wojsk z województwa podlaskiego, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego. 

 

Husarze z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej konno przybyli do miasta i dostojnie zakończyli swoją trasę pod Pałacem Branickich, gdzie na spotkanie wyszedł im sam król Jan III Sobieski z Marysieńką oraz świtą. Na zakończenie padły słowa podziękowań i był kulminacyjna chwila na uwiecznienie tak wzniosłego momentu.

 

Całość niesamowitego przejazdu była transmitowana na żywo przez media. Wiele osób pozdrawiało jadących husarzy, robiło zdjęcia podziwiając wielką chorągiew z godłem województwa podlaskiego.

 

 

           

Celem banderii było przypomnienie, zapomnianego założyciela miasta Białegostoku Stefana Mikołaja Branickiego, który był też wojewodą podlaskim i husarzem. 

 

Mamy nadzieję, że powstanie nowa tradycja, która będzie pięknie wspominała naszą chlubną historię poprzez namacalne jej uwidacznianie w przestrzeni miejskiej, wojewódzkiej. 

 

 

Dziękujemy za strategiczne partnerstwo Województwu Podlaskiemu.

 

 

czytaj dalej

Banderia Wiktorii Wiedeńskiej

 
W niedzielę (18.10) o g.13.30 ruszy uroczysta Banderia Wiktorii Wiedeńskiej- powrót wojsk Stefana Mikołaja Branickiego. Przejazd odbędzie się przez centrum Białegostoku.
ul. Kalinowskiego -> Pałac Branickich
W barwach województwa będzie jechała konno husaria z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. W ten sposób zostanie uczczona rola wojsk z województwa podlaskiego, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego.
Ze względów epidemiologicznych, odbędzie się transmisja na żywo poprzez link na fb i wydarzenie:
 
https://www.facebook.com/events/2958937091005971


Postać Stefana Branickiego jako symbolu Białegostoku a zarazem województwa podlaskiego jest szczególnie warta promocji.
 Jego matką była Aleksandra Katarzyna Czarniecka, córka hetmana Stefana CzarnieckiegoDlatego Branicki władał Tykocinem i wsią Białystok. To on uzyskał prawa miejskie dla niego. Rozwijał polską kulturę, służył jako towarzysz husarski a pod Wiedeń wysłał Chorągiew Husarską, która okryła się sławą a nazwiska poległych husarzy potwierdzają fakt walk naszych wojsk. Branicki został doceniony przez Króla Jana III Sobieskiego i uzyskał godność Stolnika Wielkiego Koronnego a później wojewody podlaskiego. W 1703 roku przekazał chorągiew husarską na służbę królowi.

W związku z tym postanowiliśmy, promować zapomnianą postać bohatera Wiktorii Wiedeńskiej, poprzez uroczystą paradę oryginalnych formacji historycznych z epoki.  
 

Venimus, vidimus – widowiskowa rekonstrukcja Bitwy pod Wiedniem

Szarża niezłomnej husarii, huki armat, zapach prochu, zderzenie dwóch potężnych armii.. To wszystko można było poczuć na własnej skórze na Zamku w Pułtusku 12.09.20r. kiedy to rekonstruktorzy z różnych stron Polski zjechali się by uczcić wielkie zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Stoczył on wtedy bój z potężną armią turecką na czele z Karą Mustafą. Zgromadzona publiczność, dzięki wciągającej narracji zapoznała się z przebiegiem całej bitwy, wszystko było także transmitowane na żywo, więc liczba oglądających biła rekordy. Po raz pierwszy widowisko było relacjonowane przez TVP i ukazało się w głównych „Wiadomościach”.

 

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu „Kultura- interwencje 2020”. 

 

 

fot. Dominik Pijanowski
WIELKI FINAŁ POLSKIEJ LIGI HUSARSKIEJ

Zwieńczenie całorocznych zmagań husarzy z całej Polski... jedyny w swoim rodzaju- Wielki Finał. 13 września na Zamku w Pułtusku odbyło się ostateczne starcie o tytuł Mistrza Husarii. Nie było to lada wyzwanie, liczyły się punkty z całego cyklu turniejów, które w tym roku dobywały się na zamkach w Golubiu, Gniewie, Białymstoku i Pułtusku. Z prawie trzydziestki startujących, została wyłoniona najlepsza dziesiątka, która w tą słoneczną niedzielę, przy licznej publice zmagała się w trzech konkurencjach, takich jak: gonitwa z szablą, koncerzem, kopią. Liczyła się zręczność i czas, dzielni śmiałkowie w galopie cieli kapustę, jabłko, przy pomocy kopii zdobywali pierścienie by wreszcie wyłonić tego najbardziej zasłużonego. Tegoroczną edycję Polskiej Ligi Husarskiej wygrał Krystian Mróz z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego! To już jego drugie zwycięstwo, bez cienia wątpliwości, obronił swój mistrzowski tytuł- to już jego drugie zwycięstwo. Wiwat! Więcej wyników i informacji można znaleźć na stronie: http://obowiazekpolski.pl/polska-liga-husarska Organizatorzy: Fundacja Obowiązek Polski, Hotel Zamek Pułtusk, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. 

image.png

Sponsorem głównym wydarzenia była Polska Spółka Gazownicza.

Patronat Honorowy poseł Henryk Kowalczyk, Partner Województwo Podlaskie