Warsztaty praktyczne KOH 2023 - działo się!
- Szczegóły
- 19-12-23 17:37
W ramach działań projektu Konfederacji Organizacji Husarskich i pod patronatem Polskiej Ligi Husarskiej odbyły się niesamowite warsztaty jeździeckie. W 2023 roku miały one miejsce kolejno w Opaleniu, Pułtusku i Wasilkowie. Dzięki warsztatom, grupowe umiejętności pokazały czym jest współpraca w wykorzystaniu bojowym konia, a także uczono się zrozumienia konia, wzajemnych potrzeb i sygnałów, skupienia się na właściwej relacji z koniem i wszelkich innych tajników przydatnym w fachu rekonstruktora husarii.
Pierwsze miejsce było kultowe, bo to sam matecznik nowożytnej husarii czyli Zamek Gniew. Choć mało kto wie, że sam kasztelan, twórca Chorągwi Husarskiej Woj. Pomorskiego i lider PLH Krystian Mróz rezydują, mieszkają i ćwiczą w urokliwej wsi Opalenie, 12 km od Gniewu. Program był bardzo ambitny – ćwiczenia techniki praktycznego powodowania koniem zgodnie z zasadami sztuki kawaleryjskiej. Każdy mógł rozprężyć się w terenowym miksie, zjeżdżając z górek wprost do rzeki by znów wjeżdżać na rozmaite skarpy.
Zamek w Pułtusku i malownicze tereny nadnarwiańskie gościły adeptów jazdy kawaleryjskiej i to w wydaniu najbardziej spektakularnym czyli husarii. Powodem do spotkania były kolejne warsztaty jeździeckie. Miejsce pełne historii jakim jest malowniczy zamek w Pułtusku, który kultywuje pamięć o króla Janie III i zaangażowaniu wojsk mazowieckich w Odsiecz Wiedeńską był wyśmienitym miejscem by kształtować kunszt jeździecki. Pod czujnym i zdecydowanym okiem trenera, Krystiana Mroza przez trzy dni ćwiczono umiejętności jeździeckie.
Poznać konia w zimowej aurze...Podlasie przywitało uczestników typowo tradycyjną pogodą. Był mróz i śnieg. Jednak warunki dodały tylko większego animuszu do treningów. Tym bardziej, że były one przeprowadzane w Stajni Grot w otoczeniu iście historycznym bo w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Część osób pamiętało miejsce gdzie kultywuje się tradycję bitwy pod Hodowem, a także husarii i króla Jana III Sobieskiego. Niesamowite otoczenie, super łąki dały możliwość swobodnych manewrów kawaleryjskich w aurze zimowej. Szkolono się też ze strzelania z łuku. Na uczestnikach duże wrażenie zrobiły zajęcia polegające na pracy z koniem z ziemi.
Szersza relacja pod linkiem.
_________________________
Projekt Konfederacja Organizacji Husarskich sfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Komitet do spraw Pożytku Publicznego.