XII DZIEŃ TRADYCJI RZECZYPOSPOLITEJ –emocje do końca!
- Szczegóły
- 06-09-22 10:52
W sobotnie popołudnie 03.09.2022 rozpoczęła się kolejna, dwunasta już odsłona Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Licznie zebrana widownia o godz. 15:00 doświadczyła pierwszej atrakcji dnia, którą był występ Chorągwi Komputowej im. S. Czarnieckiego. Przedstawili oni broń z okresu XVII w., a także dali popis jej używania, przy czym nie zabrakło również wystrzału z armaty. Następnie w rytm muzyki pokazały swoją choreografię Damy Pocztu Husarskiego ubrane w przepiękne stroje szlachcianek, po czym na plac przyszłego boju zawitali sokolnicy z Sokolarium znajdującego się na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Opowiedzieli oni o opiece i treningu z ptactwem łownym. Kolejnym pokazem był pokaz sprawności łuczników konnych – lekkiej jazdy tatarskiej, którzy oczarowali trybuny celnością w strzelaniu do celów w połączeniu z panowaniem nad koniem. Tuż przed rozpoczęciem pierwszego z dwóch głównych wydarzeń czyli turnieju husarskiego okazję zaprezentować się miał jeszcze zespół tańca dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”, który nie tylko pokazał typowe dworskie tańce, ale również porwał uczestników wydarzenia do wspólnego odtańczenia poloneza.
W międzyczasie pokazów na głównym placu trwały liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży, a także gdzieniegdzie dla dorosłych. Do dyspozycji naszych najmłodszych uczestników były przejażdżki konne, pojedynki szermiercze bezpiecznymi mieczami, tory łucznicze, warsztaty władania szablą polską pod okiem mistrza Filipa Łakomego, stoiska wystawowe, kontakt ze zwierzętami, rozmowy i zdjęcia z naszymi rekonstruktorami. Jesteśmy pewni, że najmłodsi spędzili to sobotnie popołudnie w sposób aktywny ruchowo z dodatkową wartością edukacyjną.
Przechodząc do dalszych części dnia, nadszedł czas na wyczekiwany IV Ogólnopolski Podlaski Turniej Husarski. Każdy z zawodników przybywający na linię startu był odziany w stroje typowe dla wieku XVII. Zbroje, skóry, skrzydła, szable stanowiły wielką atrakcję dla oglądających zawody na żywo. Również oryginalne zdobienia koni przyprawiały o zachwyt. Na domiar tego husarze w ramach turnieju mogli pokazać się w warunkach bojowych – używając szabli, pałasza oraz kopii musieli udowodnić swoją zręczność w celowaniu bronią w pozostawione na trasie przeszkody, ścinając łozy, jabłka, zbijając klocki. Kopią należało uzbierać jak najwięcej pierścieni zawieszonych na stojakach. Dodatkowo husarze musieli okrążyć beczkę oraz przeskoczyć przeszkodę. Całość oczywiście w pełnym galopie. Na ostateczny wynik liczył się czas przejazdu oraz zaliczenie przeszkód.
Turniej, trzeci na tegorocznej liście po Gniewie oraz Nowym Wiśniczu, przyniósł niespodziewane zwycięstwo. Okazję zaprezentowania swoich umiejętności jazdy konnej oraz posługiwania bronią mieli reprezentanci czterech chorągwi husarskich z kraju: Chorągwi Województwa Pomorskiego, Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Koronnej Chorągwi St. Branickiego no i najliczniejsza reprezentacja gospodarzy czyli Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. Z fotelu lidera tym razem ustąpić musiał Krystian Mróz z pomorskich husarzy na rzecz Marcina Szynkiewicza z chorągwi kujawsko-pomorskiej. Rywalizacji tych zawodników bacznie przyglądali się Podlascy husarze, z których najwyższe III miejsce zajął Mariusz Adamski. Z kolei pierwsze miejsce klasyfikacji drużynowej zajęła właśnie Podlaska Chorągiew Husarska. Zwycięzcy otrzymali rzeźbione statuetki oraz wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy od organizatorów.
Pomiędzy turniejem, a rekonstrukcją kilka słów do publiczności skierowali Wojewoda Podlaski Pan Bohdan Paszkowski oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Pan Marek Malinowski. Oboje przyznali, że takie wydarzenia są potrzebne ponieważ odnoszą się do naszej kultury i historii krzepiąc w nas przywiązanie do polskości.
Zwieńczeniem Dnia Tradycji była rekonstrukcja szarży husarskiej ku pamięci bitwy pod Hodowem z 1694 r zwanej Sarmackimi Termopilami, gdy 400 husarzy i pancernych stawiło czoła 40 tysięcznej armii tatarskiej. Ambitnie starano się jak najwierniej odwzorować sposób w jaki husaria atakowała tym manewrem przeciwników. Z początku zauważywszy Tatarów dowódcy husarscy zastanawiali się czy podołają takiemu wyzwaniu, lecz szybko stwierdzono że podejmą walkę i przeciwstawią się hordom Tatarów. Stoczono kilka starć na szable, po szarżach kawalerii. Po czym ruszyły dynamiczne ataki tatarskie. Husaria broniła się i w końcu zdecydowała na zwycięski odwet. Na koniec w akcie zwycięstwa husarze odśpiewali Bogurodzicę i wznieśli gromkie okrzyki ku chwale Rzeczypospolitej oraz króla. Cała scena była okraszona historyczną narracją, która wprowadzała widownie w klimat XVII w. realiów.
Organizatorami wydarzenia była: Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery. Patronatem Honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski oraz Burmistrz Wasilkowa. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu sponsorów, którymi są Enea Ciepło S.p. z o.o. oraz SaMASZ, wsparcia udzieliła również Perła - Browary Lubelskie S.A., partnerów w postaci Lotto oraz Lasów Państwowych, a także Fundacja Orlen została darczyńcą jednej z części imprezy – IV Ogólnopolskiego Podlaskiego Turnieju Husarskiego im. S.M. Branickiego.
fot. FotoKwidzyn