Powstała Polska Liga Husarska
- Szczegóły
- 25.03.2019
W dniu 21 marca 2019 r. odbyło się spotkanie, pierwszy raz w tak szerokim, reprezentatywnym składzie- przedstawicieli grup husarskich. Została podpisana DEKLARACJA POWOŁUJĄCA POLSKĄ LIGĘ HUSARSKĄ. Koordynacją tym wyjątkowym projektem zajmie się białostocka fundacja, patronująca Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. Deklarację poparło aż 13 grup husarskich.
Powstanie Ligi jest efektem wielu lat starań o zintegrowanie środowiska husarskiego, początkowo wokół Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, który już od 6 lat rokrocznie odbywa się na Zamku w Pułtusku. Tam też odbywały się od 5 lat Mistrzostwa Polski Husarii w oparciu o Ogólnopolski Turniej Husarski. Fundacja Obowiązek Polski konsekwentnie zapraszała husarzy z całego kraju. Te starania fundacji i Podlaskiej Chorągwi Husarskiej stały się zasadniczym przyczynkiem do powstania Polskiej Ligii Husarii.
W działaniach Dariusza Wasilewskiego i doprowadzeniu do owocnego finału, bardzo wydatnie pomogli Jarosław Struczyński z Krystianem Mrozem z Gniewu, Ireneusz Jambor, Marcin Szynkiewicz i Darek Deja z husarii pomorsko-kujawskiej, Marek Holak z Bydgoszczy. Pierwsze pomysły na bazie regulaminu gniewskiego opracowywane były przy udziale Aleksandra Jarmuły, Wojciecha Wąska i Tomasza Abramskiego oraz przy życzliwy poparciu rycerskiej rodziny Burych z Sandomierza. W tym miejscu też warto wspomnieć Stow. Wspólnota Polska, która dzielnie wspierała i gościła husarzy pragnąc by to Pułtusk raz do roku mógł stać się centrum tej wielkiej Tradycji.
Ideą powstania Ligii jest chęć popularyzowania tradycji polskiej jazdy rycerskiej a przede wszystkim wyjątkowej roli Husarii w dziejach Rzeczpospolitej. Ma ona na celu integrację środowiska husarskiego oraz wszystkich zainteresowanych husarią, angażowanie środowiska jeździeckiego w tradycyjne i użytkowe wykorzystywanie konia, a także promowanie polskiej szkoły jazdy.
Przyjęte zostały programowe Ligii i plan turniejów husarskich na 2019 rok, zakładający zorganizowanie 5-6 Turniejów. Pierwszy Turniej odbędzie się 2 maja na zamku w Golubiu Dobrzyniu. Kolejne w Gniewie, możliwe, że Warszawie i Koniecpolu. Białystok będzie gościł elitę husarii 1 września w trakcie kolejnego Dnia Tradycji Rzeczypospolitej. Zwieńczeniem cyklu będzie wielki finał na Zamku w Pułtusku (14-15 września), który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i używającego broni typowej dla Husarii.
Przewodniczącym PLH został Dariusz Wasilewski, rotmistrz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej i prezes Fundacji Obowiązek Polski, która będzie zapewniała obsługę organizacyjną Ligii.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.obowiazekpolski.pl w zakładce Polska Liga Husarii.
Wszyscy, którzy chcą włączyć się by idea PLH nabrała wigoru prosimy o kontakt i deklarację chęci współpracy, w różnych wymiarach, jako:
- uczestnicy, tak indywidualni jak grupowi,
- organizatorzy Turniejów Husarskich,- sponsorzy (nagrody, wkład finansowy)
Za każdą podpowiedź, chęć współpracy będziemy wdzięczni
Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub wiadomość na profilu https://www.facebook.com/HusariaPodlaska/